Návšteva u lekára

Čo vás čaká

Zveriť sa so svojimi problémami lekárovi môže byť síce nepríjemné, ale vyhľadať odbornú pomoc u vášho všeobecného lekára alebo urológa je najlepší spôsob riešenia situácie. 

Návštevu u lekára neodkladajte

Psychické bariéry sú asi najväčšou prekážkou rozhodnutia prísť so svojím problémom k odborníkovi.
Nie je správne však svoju návštevu odkladať, stav sa vám môže zhoršiť a následná diagnostika aj liečba sú často náročnejšie. Vyšetrení sa obávať nemusíte, nie sú bolestívé, ani nepríjemné.
Liečba inkontinencie moču závisí od typu úniku moču, jeho intenzity, závažnosti a príčin, preto je dôležité sa na návštevu lekára pripraviť.

Kedy je nevyhnutné navštíviť lekára?

  • Keď vám raz za čas alebo častejšie unikne moč a vy nechcete, aby sa tak stalo. Nie je správne prísť k lekárovi až keď tieto príznaky trvajú už dlhšiu dobu. Stav sa vám môže zhoršiť a aj následná diagnostika a liečba sú náročnejšie.
  • Keď je únik moču sprevádzaný: bolesťou, krvácaním do moču, s opakovanými infekciami močových ciest, s operáciami alebo neurologickým ochorením

Ak pociťujete akýkoľvek zo spomenutých príznakov je potrebné navštíviť všeobecného lekára. Ten odborne posúdi váš zdravotný stav, a ak je potrebné, odošle Vás prostredníctvom písomného odporúčania k špecialistovi.

Aj keď o úniku moču nie je ľahké hovoriť, pri návšteve lekára sa neostýchajte a popíšte mu svoj problém i so všetkými príznakmi, ktoré pociťujete. Ak si nie ste istí ako na to, môžete skúsiť únik popísať spolu s aktivitami, pri ktorých k nemu dochádza ako napr. „únik pri zakašlaní“, „niekoľko kvapiek pri námahe“, „nedobehnem na WC“, „časté nutkanie na toaletu“, „pri cvičení“ atď. Lekár vám bude určite nápomocný dodatočnými otázkami.

Platí zásada, že čím skôr prídete so svojimi problémami k lekárovi, tým menej vyšetrení je potrebných na stanovenie správnej príčiny vašich ťažkostí. Tiež sa pri zachytení problému v rannom štádiu zvyšuje pravdepodobnosť liečby.

Čo sa stane, keď vás lekár pošle na vyšetrenie k urológovi?

Základom úspešnej liečby je určenie správneho druhu inkontinencie, jej príčin a prípadné odhalenie iných závažných problémov.

Diagnostika je záležitosťou komplexného prístupu s využitím širokej škály dostupných metód od jednoduchých klinických testov až po náročné prístrojové merania a zobrazovacie metódy. Vždy ide o maximálne šetrné vyšetrenie, ktorého sa nie je treba obávať.

  • Urológ vám dá zoznam otázok týkajúcich sa vašich príznakov. Tieto otázky sú dôležité, pretože vaša odpoveď pomôže lekárovi rozhodnúť, či vaše príznaky sú mierne, stredné alebo závažné. Dnes sa príznaky nedobrovoľného úniku moču (tzv. inkontinencie moču) hodnotia aj formou dotazníkov alebo tzv. denníkov močenia, ktoré vyplníte buď v čakárni, alebo pred nasledujúcou návštevou u lekára. 
  • Opýta sa na priebeh ochorenia a na vaše predchádzajúce aj súčasné zdravotné ťažkosti.
  • Urobí celkové vyšetrenie aby zistil, či iné choroby nemôžu byť príčinou, alebo komplikáciou vašich príznakov.
  • Vyšetrí prostatu u mužov (prípadne vagínu u žien) a urobí orientačné (nebolestivé) neurologické vyšetrenie.
  • K jednoduchým a ľahko vykonateľným vyšetreniam patrí aj tzv. test kašľom – pacient u lekára zakašle a lekár môže objektívne (zrakom) potvrdiť únik moču
  • Vyšetrí váš moč aby zistil krv alebo znaky infekcie (tzv. analýza moču).
  • Vyšetrí vašu krv aby zistil, či Vaše problémy s únikom moču nesúvisia s inými chorobami (cukrovka, ochorenia obličiek a pod. ). Lekár môže tiež odporučiť ďalšie pomocné vyšetrenia krvi na napr. zistenie rakoviny prostaty u mužov a pod.
  • Vyšetrí vás ultrazvukom – najmä zistí aké množstvo (objem) moču zostáva vo vašom močovom mechúre po vymočení. Ďalej sa rovnakým spôsobom môžu vyšetriť vaše obličky.
  • Urobí meranie prietoku vášho moču s pomocou tzv. uroflowmetrie, t. j. vymočenie sa do špeciálneho prístroja, ktorý zhodnotí a graficky ukáže, aký rýchly je prúd moču a aké množstvo moču vymočíte. Toto, rovnako nebolestivé (!) a neinvazívne vyšetrenie môže pomôcť zistiť, do akej miery je moč blokovaný, čiže akú prekážku prúdu moču predstavuje prostata, prekážka v močovej rúre a pod.
  • Môže urobiť aj ďalšie špeciálne vyšetrenia na zistenie, či inkontinencia moču neovplyvňuje činnosť močového mechúra alebo obličiek, alebo či vaše problémy nie sú spôsobené napr. rakovinou prostaty. Vždy je potrebné vylúčiť komplikácie ako sú kamene v močových cestách, poruchy nervového systému, poruchy vyprázdňovania a funkcie obličiek.

Všetky tieto vyšetrenia nie sú ani bolestivé, ani nepríjemné a čo je najpodstatnejšie – sú neinvazívne.

Na prvom mieste je spokojný pacient. Lekár vám pomôže vaše problémy vyriešiť.

Včasné zachytenie problému je DOLEŽTÉ! Keď ide o VAŠE ZDRAVIE, zahoďte všetky zábrany a ostych. Neskorá návšteva lekára môže mať nezvratné následky!

Vášmu lekárovi pomôžu nasledovné informácie:

p

Vaše terajšie symptómy

p

Dĺžka trvania symptómov

p

Zoznam liekov, ktoré užívate

p

Zoznam predchádzajúcich chirurgických zákrokov

p

Ostatné ochorenia, ktorými trpíte

p

Váš životný štýl – cvičenie, strava, fajčenie, alkohol a iné.

Množstvo ľudí, ktorí vyhľadajú lekára neskoro alebo vôbec:

Pridajte sa k nám

Čo získate členstvom:

R

zašleme vám Inkobalík s informačnými materiálmi a vzorkami

R

budeme vám zasielať pravidelný newsletter s novinkami v liečbe a prevencii

R

získate prístup do uzavretej FB skupiny, kde si môžete vymieňať rady s ostatnými pacientmi

R

môžete sa prostredníctvom poradne obrátiť so svojím problémom na našich odborníkov