Menopauza a inkontinencia
Menopauza je časom zmien v živote ženy. Jednou zo zmien, ktoré si mnoho žien v tomto období všimne, môžu byť aj ťažkosti s močením alebo so stolicou či vetrami.
Bežné príznaky
Najčastejšími príznakmi sú časté močenie a ponáhľanie sa na záchod (tzv. naliehavé močenie). Medzi ďalšie príznaky patrí :
- únik moču pri kašli, kýchnutí alebo cvičení
- únik moču cestou na toaletu
- vstávanie dvakrát alebo viackrát cez noc kvôli potrebe močiť
- časté infekcie močových ciest
- ponáhľanie sa na záchod
- neschopnosť kontrolovať vetry
- zápcha
Nemali by ste ignorovať tieto problémy, pretože bez pomoci len zriedka zmiznú. Ba naopak zvyčajne sa v priebehu času zhoršujú. Môžu ovplyvňovať váš výkon v práci, aktivity s priateľmi ako aj sexuálne či osobné vzťahy. Napriek tomu mnohé ženy nevyhľadávajú pomoc. Je dôležité, aby ste vyhľadali pomoc! Pretože tieto problémy možno liečiť, riešiť a často natrvalo vyliečiť. Odhoďte svoj stud a určite sa poraďte so svojím lekárom alebo píšte na náš email info@inkoforum.sk.
Menopauza a únik moču alebo stolice
Je tu niekoľko spôsobov ako menopauza môže ovplyvniť ovládanie vášho močového mechúra a kontrolu čriev .
Patria medzi ne :
1. Slabé svaly panvového dna
S nástupom menopauzy svaly panvového dna (ako väčšina svalov v tele) majú tendenciu oslabovať. Keďže tieto svaly pomáhajú kontrolovať ovládanie močového mechúra aj čriev, môže každé takéto oslabenie mať za následok častejšiu potrebu navštíviť toaletu a zníženú schopnosť udržať moč dovtedy, ako sa dostanete na toaletu. Slabé svaly panvového dna môže sťažiť ovládanie vetrov a môžu tiež hrať úlohu v nástupe prolapsu (poklesu) močového mechúra.
2. Menej pružný močový mechúr
Ako starneme, močový mechúr sa stáva menej pružným, preto má väčšie ťažkosti pri rozťahovaní sa. Vzhľadom k tomu, že močový mechúr stráca na elastickosti a teda pri jeho naplnení močom tento dráždi sval močového mechúra. Čo spôsobuje jeho „hyperaktivitu“. „Hyperaktívny “ močový mechúr je príčinou vášho častejšieho močenia. V kombinácii so slabšími svalmi panvového dna je omnoho ťažšie udržať moč alebo „odložiť“ močenie na neskôr. Tréningový program močového mechúra a posilňovania svalstva panvového dna vám pomôže získať opätovnú kontrolu. Obráťte sa na naše pacientske združenie InkoFórum, radi Vám zašleme podklady k posilňovaniu svalov panvového dna.
3. Vaginálna suchosť
Strata hormónu estrogén spôsobuje vaginálnu „suchosť“, nakoľko sliznica pošvy produkuje menej hlienu. Močová trubica tiež prechádza podobnými zmenami. Toto sucho zvyšuje riziko vzniku infekcie močových ciest, pretože črevné baktérie sa sťahujú do pošvy. Osobná hygiena je veľmi dôležitá a všetky ženy by sa mali utierať spredu dozadu. Brusnicový džús alebo kapsule tiež môžu pomôcť predchádzať infekciám močových ciest.
4. Priberanie na váhe
Mnoho žien zistí , že s nástupom menopauzy začína priberať na váhe. Ak je prírastok vašej telesnej hmotnosti významný, zvyšujete tak riziko problémov s únikom moču alebo stolice. Svaly panvového dna držia väčšinu vašej telesnej hmotnosti. Ďalšie prebytky hmotnosti prispievajú k ešte väčšiemu napnutiu týchto svalov a teda ich celkovému oslabeniu. Slabé svaly panvového dna neudržia močový mechúr a črevá tak, ako by mali. Ak sa takéto niečo stane, môžete si všimnúť únik moču pri kašli a kýchaní (tiež známy ako stresová inkontinencia) . Alebo aj to, že potrebujete často a naliehavejšie navštíviť toaletu . Odporúčame vám udržať svoju váhu v zdravom rozsahu.
5. Iné zdravotné problémy
Ďalšie chronické zdravotné problémy sa tiež môžu začať podieľať na kvalite vášho zdravia. Tiež môžu byť príčinou zhoršenia alebo začatia problémov s únikom moču. Diabetes je konkrétne identifikovaný ako diagnóza, kvôli ktorej sa zvyšuje u žien riziko vzniku inkontinencie. Poškodenie nervov (neuropatia) je častou komplikáciou cukrovky. Nervy, ktoré vedú do močového mechúra a čriev sa môžu poškodiť a tým spôsobiť stratu citlivosti, zlé vyprázdňovanie alebo zápchu. Dobre riadená cukrovka je tým najlepším spôsobom ako zabrániť alebo zastaviť poškodzovanie nervov.
6. Hysterektómia
Hysterektómia je operácia odstránenia maternice. Niektoré ženy po tejto operácii zistia, že majú problém s ovládaním močového mechúra. Nie je úplne zrejmé, či práve tento chirurgický zákrok daný problém spôsobuje. Akokoľvek posilňovanie panvového dna by malo byť súčasťou jednak liečby jednak prípravy pred operáciou.
7. „Trauma konečníka“
Mnoho žien, ktoré majú deti, môžu s nástupom memopauzy zistiť, že majú problém kontrolovať stolicu. Počas pôrodu sa môže análny zvierač (sval okolo ritného otvoru) poškodiť. Problémy sa zvyknú objaviť až postupom času, nie bezprostredne po pôrode. Posilňovanie svalov panvového dna môže problém vyriešiť. Niektoré ženy však postupujú operáciu.
Prevencia
Aby sme sa vyhli úniku moču a stolice, mali by sme dodržiavať tieto zásady:
- správne jesť
- správne piť
- pravidelne cvičiť
- praktikovať správne toaletné návyky (napr. nikdy pri močení netlačiť)
Prečítajte si aj ostatné články:
InkoFórum zastupuje ľudí trpiacich inkontinenciou a obhajuje ich potreby napríklad pri zmenách zákonov.
Sila nášho združenia rastie s každý členom .
Pridajte sa k nám
Staňte sa členom nášho združenia.
Viac informácii o členstve nájdete TU.
Čo získate:
zašleme vám Inkobalík s informačnými materiálmi a vzorkami
budeme vám zasielať pravidelný newsletter s novinkami v liečbe a prevencii
získate prístup do uzavretej FB skupiny, kde si môžete vymieňať rady s ostatnými pacientmi
môžete sa prostredníctvom poradne obrátiť so svojím problémom na našich odborníkov